• +37061108686
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

KŪRĖJAS DALIJO VAIKIŠKAS ŠYPSENAS

 Trisdešimt šešerių metų tapytojo Laimono Šmergelio kūrybos vakaras kaitros alpinamai Vilniaus publikai priminė apie vieną iš gražiausių ir labiausiai brangintinų vertybių - vaikystę.

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje atidaryta pirmoji bene metus trunkančio projekto „Menas senuosiuose Lietuvos dvaruose“ paroda. Pastate, dar vadinamame Mažaisiais Radvilų rūmais, lankytojų dėmesiui atsivėrė jauno Utenos menininko pastarųjų metų kūryba.


 Vaikystės studijos

 „Na va, pagaliau ir mūsų muziejus vykdo regioninės kultūros politiką“, - projektu džiaugėsi muziejaus direktorė Regina Lopienė, parodą vadindama grįžimu į vaikystės pasaulį. Iš tiesų toks įspūdis, kad per trisdešimtyje šio autoriaus darbų linksmai ir valiūkiškai atsispindi nerūpestinga mūsų praeitis: skaitytos knygos, popieriniai laiveliai, lizdus lyg paukščiai galvoje susisukusios padaužiškos mintys.

Dalis paveikslų šaržuoja pasakų veikėjus, net pačias pasakas ar dailininko skaitytus nutikimus. Kitus darbus, perdėm moksliškai (bet teisingai!), galėtume vadinti vaiko veido išraiškos studija - jie labai linksmi, šilti, verčiantys šypsotis.

Parodoje eksponuojamus paveikslus L.Šmergelis pradėjo tapyti dirbdamas pradinėje mokyklėlėje. Tai, kad darbe jis būdavo nuolat apsuptas vaikų, o paskui ir pats susilaukė sūnus, tarsi skatino dar labiau gilintis į šią tematiką. Dailininkas teigė nesitikėjęs, kad jo kūryba sudomins tiek žmonių. „Ačiū, kad nepatingėjot ateiti per tokį karštį. Aš tai nebūčiau ėjęs“, - prajuokino susirinkusiuosius L.Šmergelis.

 

Posūkis į Šiaulius

„Daug pats kuriu ir vertinu kitų meną. Nekenčiu pavydo ir apkalbų“, - šiais žodžiais interneto erdvėje prisistato parodos autorius. Vertina ir teigia, kad Vilniaus aukštosios mokyklos, reikalaudamos laikytis lietuviškų dailės tradicijų - koloristikų, ekspresionizmų - į pasaulį išleidžia „suvienodintus“ auklėtinius. Todėl baigęs vidurinę mokyklą, Laimonas nevyko į sostinę, o pasuko į Šiaulių universitetą.

„Dėstytojai nespraudė mūsų į rėmus, leido reikštis kūrybiškumui. Ir po daugelio metų pastebiu, kad visų mano kurso draugų kūryba labai įvairi - nerasi nė vieno panašaus į kitą, kiekvienas kuria kitaip“, - tvirtino menininkas. Kai L.Šmergelis stojo į aukštąją, buvo didžiulis konkursas - maždaug trisdešimt abiturientų pretendavo į vieną vietą. „Maniau - viskas man, bet pasisekė“, - sakė parodos autorius. Projekto sumanytojo, viešosios įstaigos „Artkomas“ vadovo kauniečio Olego Darčanovo nuomone, L.Šmergelio kaip kūrėjo asmenybė - šilta, nuoširdi. „Jo tapyba labai jausminga. Gal kiek dekoratyvi, darbai primena iliustracijas...“ - sakė O.Darčanovas.

Esu kūrėjas

L.Šmergelis gimė Utenoje 1972 metais. 1995-aisiais baigė Šiaulių pedagoginį universitetą, įgijo dailės ir darbų bakalauro diplomą, o po poros metų - humanitarinių mokslų dailėtyros magistro laipsnį. Šiuo metu menininkas dirba dailės mokytoju pradinėje mokykloje-darželyje, taip pat veda dailės kursus Utenos rajono neįgaliųjų draugijoje, organizuoja parodas.

Laimonas leidžia neperiodinį leidinį „Menų kambarėlis“, skirtą mažiesiems ugdytiniams ir plačiajai visuomenei. „Dirbti mokykloje neturėjau noro. Kaip sakoma, darbo mes nebijom. Bet mokytoju reikia gimti. Negali būti ir geras pedagogas, ir dailininkas. Save įsivaizduoju tik kaip kūrėją“, - pabrėžė L.Šmergelis. Jis yra surengęs per dešimt autorinių parodų, nuo 1990-tųjų dalyvauja grupiniuose dailininkų meno darbų pristatymuose.

 

Parodos senuose kultūros židiniuose

Kultūrinis projektas „Menas senuosiuose Lietuvos dvaruose 2008“ prasidėjo balandį. Skirtingose istorinėse erdvėse iki kitų metų sausio vidurio bus pristatytos devynių mūsų šalies ir užsienio dailininkų parodos. Ekspozicijos paeiliui bus eksponuojamos Kaune - Ryšių istorijos muziejuje ir šv. Jurgio bažnyčioje, Senosios Anykščių koplyčios Kamerinių menų centre, Raudonės pilyje, Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejuje, Trakų Vokės Tiškevičių dvaro rūmuose, Kelmės krašto muziejuje. Parodų maratonas, apibėgęs devynis paveldo objektus penkiose apskrityse, baigsis Klaipėdos dailės parodų rūmuose ir Vilniaus rotušėje.

Projekto rengėjai yra pastebėję, jog daugeliui menininkų sudėtinga pristatyti savo kūrybą platesniam lankytojų ratui, ypač šalies regionuose. Jie tiki, kad iškilia praeitimi, architektūra bei kultūrine veikla garsėję dvarai yra geriausia vieta kuo daugiau žmonių supažindinti su šiuolaikinio meno kryptimis.

Skirtingi ir originalūs

Projekte dalyvaujančius menininkus O.Darčanovas rinkosi savo nuožiūra. Jis stengėsi pakviesti skirtingo braižo, meninio charakterio kūrėjus, galinčius „išskleisti“ platų spektrą - tiek stilistikos, tiek ir dailės krypčių požiūriu. „Svarbiausia, kad jie atstovautų kuo įvairesnėms lietuvių dailės mokykloms ir tęstų jų tradiciją. Skirtingi, įdomūs ir originalūs“, - taip projekto dalyvius apibūdino O.Darčanovas.

Be L.Šmergelio projekte dalyvauja ir savo kūrybą rodo tapytojai Miglė Kosinskaitė, Arūnas Daujotas, Vidmantas Gerulaitis, Vytautas Eigirdas. Dvaruose ir pilyse bus surengtos skulptoriaus Aliaus Berdenkovo, fotografo Gintaro Česonio ir tekstilės bei instaliacijų meistrės Ingos Likšaitės parodos. Prie sumanymo prisidėjo ir vienas užsienietis - žymus Ukrainos tapybos meistras Sergejus Novikovas.

 Mindaugas KLUSAS („Lietuvos žinios“)