• +37061108686
  • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

ĮSAVE - IŠ KITO ŠONO

Nors balandis su Melagių diena jau sudilęs, bet Utenoje balandiškais pokštais netikėtai atsišaukė gegužė.

Bemaž savaitę kas kelintas uteniškis klausinėjo susitikęs pažįstamą: "Ar matei savo portretą kraštotyros muziejuje?" O jau mūsiškio mero Alvydo Katino kokia katiniškai gudri mina. Ir pikčiurna žurnalistas - it iš akies luptas: vienu štrichu esminis charakterio bruožas įrėžtas. Ir ta šalies politikų galerija: nors albumą pirkis ir atminimui susidėk." Panašūs atsiliepimai sklaidė visą savaitę po "Šaržų" parodos atidarymo, kurios autoriai - pedagogas ir dailininkas Laimonas Šmergelis bei jo ugdytiniai iš "Šaltinėlio" mokyklos-darželio.

Pirmasis Laimono dailės mokytojas, Utenos miesto garbės pilietis Vytautas Petronis, aptikęs ir savąjį sušaržuotą portretą, auklėtinio satyriniuose žmonių portretuose įžvelgė psichologinį autoriaus braižą: per tipišką bruožą pagauti visą charakterį. "Laimonas nėra kandus, įžeidus, bet traukia vienodai šypsotis ir šaržuotąjį, ir žiūrovą", - tikino visų gerbiamas pedagogas.

Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Antanas Panavas nesiliovė stebėtis, kad jam nėra tekę matyti bendrų pedagogų ir jų auklėtinių parodų. "Pasitaiko, kai solidūs dėstytojai su savo studentais bendras surengia, - tikino vedėjas, - bet Laimono jau kelintoje parodoje bendraautoriai patys mažiausieji darželinukai bei pradinukai. Kokiu džiugesiu plazda mažojo dailininko širdutė, kai jo darbeliai kabo muziejaus salėse drauge su mokytojo kūriniais".


Laimono šaržuose - vietos bei šalies politikai, žurnalistai, bažnyčios tarnai, ir, be abejo, pramogų pasaulio atstovai. Dėstytojas Skirmantas Valiulis užsisvajojęs, lyg dar nebūtų visiškai sugrįžęs iš savųjų pasiskraidymų sapnų labirintais. Tarsi gerumo obuoliais trykšta žurnalistės Editos Mildažytės skruostai. Antanas Valionis sutrikęs, lyg ką tik būtų paleidęs iš rankų ilgai šildytą užsienio reikalų ministro portfelio rankeną. Šiltai susiglaudusi liepsnojančio ledo pora - Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas. Šypsosi aukso grandine prirakintas estrados princas Rytis Cicinas, o Andrius Mamontovas vaikėziškai stirkso galvos ežiu ir antakių ežiukais. It iš uolos gabalo ištašytas monolitinis dabartinio premjero Algirdo Brazausko portretas. Savo humoristinių piešinių kolekciją šmergeliškos manieros savuoju portretu veikiausiai papildytų ir Česlovas Juršėnas, o su liga besigalynėjančiai rašytojai Jurgai Ivanauskaitei Laimono šaržuotas linkėjimas veikiausiai būtų gydanti juoko piliulė.


Autorius prisipažino patyręs lengvą šoką, kad santūrūs tautiečiai taip dėmesingai priėmė šią parodą. Prieš tai kitoje galerijoje vykusią jo tapybos kūrinių ekspoziciją aplankė keliskart mažiau žiūrovų.


Ir galop, juk lengviau pamatyti, nei perskaityti apie matytą. Tegu šitų juoko trupinių nubyra ir ant LŽ skaitytojų kasdienybės stalo.

Regina STUNDIENĖ Lietuvos žinios